دکتر علیرضا سلیمی: به خاطر من، تو و ما، ماسک بزن هموطن

دکتر علیرضا سلیمی (معاونت آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی و ریاست انجمن متخصصان بیهوشی ایران):

سال ها بعد که دوران هراس از کرونا ویروس پایان یافته باشد و بیماری های ناشی از این خانواده ویروسی بیماری های معمول غیرترسناکی باشد مثل خیلی از بیماری های دیگر، این روزها و ماه های اخیر را احتمالا با ماسک و الکل به خاطر خواهیم آورد. با چهره هایی پوشیده شده در ماسک و دست هایی که به خاطر کثرت شست و شو با مواد ضدعفونی کننده و آب و صابون خشک و چه بسا زخم شده اند. و البته با چهره های خط افتاده از ماسک و دست های زخم شده پزشکان و پرستاران و سایر اعضای کادر درمان که شجاعانه و با فداکاری روزها و ماه ها جان برکف در صف دفاع از سلامت مردم این سامان ایستادند و پا پس نگذاشتند و متاسفانه شهدای بسیاری را هم در این راه تقدیم آرمان سلامت مردم ایران کردند.

زدن ماسک بر صورت و تنفس با آن اصلا ساده نیست، شست و شوی مکرر دست ها نیز، زدن شیلد صورت، داستان دارد و شست و شوی دقیق و ضدعفونی کردن سطوح و وسایل خرید شده و… که بماند، اما این ها کلید زنده ماندن ما هستند، کلید پیروز شدن بر این ویروس ناگهان عاجل شده عجالتا ترسناک، کلید رساندن ما به همان آینده ای که قرار است به کروناویروس ها بخندیم نه اینکه بترسیم! اما حالا و در این لحظه باید اذعان کرد که در خصوص بیماری کووید۱۹ و ویروس کرونایی که منشا همه گیری جهانی شد ما نکات بسیاری می دانیم و البته بسیاری چیزها را هنوز نمی دانیم.

با وجود بسیج جهانی دانشمندان و پژوهشگران سرتاسر جهان برای مقابله با این بیماری، هنوز نکات بسیاری هستند که درنیافته ایم و سوالات بی پاسخ فراوانی داریم، اما مهم ترین نکته ای که می دانیم و کلیدی ترین ابزار مقابله ای ما تا این لحظه این است که زنجیره انتقال بیماری بیش از هر چیز بواسطه کاهش تماس فرد به فرد و فرد با ویروس شکسته می شود. معنای این حکم ساده است: هرچه افراد کمتر با هم تماس داشته باشند، هرچه در زمان تماس فاصله آنها بیشتر باشد و هر چه افراد بیشتری ماسک بر صورت داشته باشند و شست و شوی بهداشتی دست ها را بیشتر رعایت کنند، تعداد بیماران و تعداد بستری ها و تعداد موارد احتمالی فوت کاهش خواهد یافت. اگرچه از روزهای آغازین همه گیری تاکنون پیشنهادات پژوهشگران و محققان در باب لزوم یا عدم لزوم ماسک زدن جمعیت عمومی تغییر کرده است، اما حالا هم شواهد علمی و هم یافته های کشورهای مختلف و موارد تجربی آشکار کرده است که ماسک زدن می تواند مانع انتقال بیماری در موارد متعددی شود.

تنها سه روز پیش دانشمندان امریکایی اعلام کردند که اگر ۹۵ درصد مردم کشور در فضای عمومی و اجتماعات ماسک مناسب بر صورت داشته باشند در طی شش ماه آینده از حدود سی هزار مرگ جلوگیری خواهد شد. دقت کنید: سی هزار مرگ! تنها دو روز پیش بود که دکتر کریستوفر مورای از انستیتوی ملی مراقبت سلامتی امریکا گفت:«افرادی که مجبور هستند از خانه خارج شوند با زدن ماسک احتمال انتقال کووید ۱۹ را تا پنجاه درصد کاهش می دهند.»

دکتر آنتونی فائوسی که از او به عنوان بزرگترین متخصص بیماری های عفونی جهان نام می برند هم گفته است:«همه گیری کرونا نه تمام شده و نه به درجه ای رسیده که بگوییم نگران کننده نیست، برای کنترل این بیماری تنها دو راه داریم، راه اول: از خانه خارج نشوید. راه دوم: در صورت اجبار به خارج شدن حتما ماسک بزنید.» نکته دقیقا همین جا است، همه گیری کرونا اصلا پایان نیافته است، ویروس هم ضعیف نشده است، باید به همان شدت قبل مراقب باشیم.

برای سلامت ماندن خودمان و عزیزانمان و برای حفظ سلامتی و حفظ جان کلیه پزشکان و اهالی کادر درمان ایران که ماه هاست ایثارگرانه و شجاعانه به مراقبت و درمان از خیل بیماران مشغول هستند، اگر می توانید در خانه بمانید و اگر در اجتماعی حضور می یابید از اجتماعات دوری کنید و فاصله ایمن را رعایت کنید و حتما ماسک مناسب به صورت بزنید و شست و شوی بهداشتی دست ها و سایر نکات بهداشتی را با جدیت مدنظر داشته باشید.

*لینک منبع خبر

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *